Wydarzenia 2019/2020

Wiosenne kwiatki

Za oknami zielono, słoneczko coraz mocniej przygrzewa, to oznacza że mamy wiosnę w pełni, a jak wiosna to oczywiście kolorowe kwiaty, dlatego dziś zapraszamy wszystkich do ich wykonania. Oto nasza propozycja 🙂 Życzymy dużo uśmiechu przy wspólnej zabawie

Sensoryczne koszyczki

Sensoryczne koszyczki i odgadywanie przedmiotów tylko za pomocą zmysłu dotyku to nie małe wyzwanie dla każdego kilkulatka. Już nie raz bawiliśmy się w taki sposób używając tajemniczego pudełka lub butelek, ale nasza najnowsza wersja tej zabawy z dwoma sensorycznymi koszyczkami jest naprawdę świetna. W dodatku całą zabawę możecie przygotować wspólnie z dzieckiem.
Do zabawy potrzebujecie: dwa koszyczki (pudełka), dwa kawałki materiału, kilka różnych przedmiotów po dwie sztuki każdy, tak aby w jednym i drugim koszyczku umieścić takie same przedmioty. Świetnie to widać na obrazkach poniżej 🙂

Zabawa „Skarbonka”

Doskonałą zabawą dla naszych maluchów, rozwijającą zarówno motorykę małą, jak i koordynację oraz precyzję ruchów jest zabawa w liczenie. Polega ona na wrzucaniu plastikowych, albo kartonowych krążków do własnoręcznie wykonanej np. z pudełka po butach dziecięcych, skarbonki . Utrwalamy przy tym zasadę wkładania, a co za tym idzie liczenia , po jednym. Należy pamiętać , by krążki były odpowiednio duże, łatwe do schwytania przez dziecko.

Wyliczanki, które pomogą maluchom sprawnie poruszać się w świecie liczb:

„Jeden, dwa”

Jeden, dwa, jeden, dwa,
Ktoś miał kiedyś swego psa.
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Pies ten dziwne miał maniery.
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Nie chciał wcale lodów jeść.
Siedem, osiem, siedem, osiem,
I o kości tylko prosił.
Dziewięć dziesięć, dziewięć, dziesięć,
Kto z nas kości mu przyniesie?
Może ja , może ty,
Może to będziemy my.

„Myszka Miki”

Myszka Miki
Gra w guziki.
Jeden, dwa, trzy (liczebniki pokazujemy na palcach)
Teraz myszką jesteś ty 🙂

Gniotek

Żelowy gniotek to coś co bez wątpienia może okazać się strzałem w dziesiątkę nie tylko dla dzieci, ale i dla Was kochani rodzice 🙂
To zabawka, która uczy kreatywności, rozwija wyobraźnie oraz działa antystresowo.
Do wykonania domowego gniotka potrzebujecie: przezroczyste balony, kolorowe cekiny i brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczką, w której będziecie mieszać żelatynę z wodą, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek.
Najpierw rozpuszczamy około 4 łyżeczek żelatyny w wodzie. Gdy rozpuszczona żelatyna stygnie, wsypujemy cekiny oraz brokat do naszego balona za pomocą lejka. Następnie przelewamy już lekko ostudzoną żelatynę za pomocą lejka do butelki, a nadmuchany balon zakładamy na butelkę. Całość przelewamy do balona, spuszczamy nadmiar powietrza, tak aby żelatyna wypełniała cały baloniki zawiązujemy. Gniotek jest gotowy do ściskania!
Takie formy spędzania wolnego czasu uczą nasze pociechy otwartości umysłu, jak zrobić coś z niczego. Sama zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pomaga rozładować emocje, trenuje dłonie a nawet rzucanie do celu 🙂
Życzymy miłej zabawy!

Czas na śniadanie

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, wie to każdy rodzic. Musi być zdrowe i pożywne, zawierać składniki, które dadzą dzieciom energię na cały dzień. Nie zawsze mamy czas, aby celebrować ten posiłek. Ale teraz, gdy możemy poświęcić trochę więcej uwagi na  przygotowanie  czegoś smacznego razem z pociechą, czemu z tego nie skorzystać. Może to być fajna zabawa, w którą najmłodsi chętnie się zaangażują. A gdy dziecko będzie brało udział w przygotowaniu takiego posiłku na pewno z chęcią je zjedzą. Oto nieskomplikowany przepis na pyszne kanapki, które możecie zmodyfikować wedle upodobań Waszych i Waszych dzieci.

Kanapka rybka

Potrzebne składniki:
Pieczywo, masło, twarożek, rzodkiewka, ogórek, szczypiorek, oliwki.
Pieczywo okrój ze skórki ( skórki przydadzą się później) i posmarujcie masełkiem. Następnie równomiernie nałóżcie twarożek. Ogórka i rzodkiewkę pokrójcie w cienkie plasterki i ułóżcie je tak, aby przypominało imitację łusek rybki. Zróbcie oczko z oliwki, a szczypiorek i skórki pieczywa niech posłużą, jako płetwy i ogon ryby. Kanapka gotowa.

A na II śniadanie proponujemy: Koktajl z mango i banana
Potrzebne składniki: Mango 1 sztuki, pomarańcza 2 sztuki, marchew 1 sztuka, banan 1 sztuka.

Warzywa i owoce myjemy, przy okazji uczymy  dziecko, że każdy owoc czy warzywo musi być umyte zanim trafi do brzuszka. Oczywiście wszystko trzeba obrać i pokroić na mniejsze kawałki, teraz tylko potrzebny będzie blender do zmiksowania tego na gładką konsystencje. Koktajl gotowy.
Na zdrowie 🙂

Wesoła pszczółka

Drodzy rodzice i kochane dzieci!
Na wiosennej łączce pojawiły się wcześniej gąsienice, ptaszki, a dzisiaj przyfrunęła pszczółka. Zachęcamy Was i Wasze pociechy do wykonania takiej pszczółeczki. Wspólna zabawa z pewnością sprawi Wam i maluszkom mnóstwo radości 🙂

Potrzebne materiały:

Rolkę oklejamy żółtym papierem, przyklejamy wycięte z czarnego papieru pasy i czułki. Doklejamy białe skrzydełka, oczka i uśmiech.

My jesteśmy pszczółki małe
Stroje mamy doskonałe
Czarne pasy, żółte brzuszki
My jesteśmy łakomczuszki
A na głowie czułki mamy
Nimi kwiatki dotykamy

Zagadka kulinarna

Dzisiaj proponujemy zabawę kulinarną, a w tym celu wybierzmy się z dziećmi do kuchni. Do tej przygody potrzebujemy dowolne owoce, my proponujemy:

Obieramy je wspólnie z dziećmi i kroimy w kosteczki. Z każdego owocu odkładamy po kilka kostek na talerzyk, resztę wrzucamy do miseczki. Odłożone kawałki dziecko próbuje i nazywa.
Nagrodą jest wspólne przygotowanie sałatki 🙂

Sałatka w rożku

Składniki owocowe przygotowaliśmy wcześniej.
Potrzebne są jeszcze:

Owoce pokrojone w kosteczkę delikatnie mieszamy, polewamy sokiem z cytryny i miodem. Wspólnie wypełniamy rożki.

PROSZĘ BARDZO! SAŁATKA DLA NIEJADKA GOTOWA 🙂
SMACZNEGO!

Zabawa w skojarzenia „Czy to widzisz?”

      Tym razem proponujemy zabawę na poprawę umiejętności spostrzegania. To zabawa polegająca na przyporządkowywaniu określonych rzeczy do plansz. Plansze to po prostu Wasze rysunki np. owoców, które akurat macie w domu , pokolorowane przez starsze pociechy lub Was samych. Plansze mogą być tematyczne np. dotyczące akcesoriów kuchennych lub łazienkowych – albo mieszane , takie jak właśnie my proponujemy. Przedmioty rzeczywiste układamy obok rysunków i zachęcamy dzieciaki do odszukania ich wizerunku na planszach. Zabawę można prowadzić np. na czas licząc do dziesięciu, co pozwoli ustalić pewne granice potrzebne do położenia przedmiotu na odpowiadającym mu rysunku.

Życzymy udanych pomysłów 🙂

Zabawa w symetrie i odrysowywanie cieni

Dzisiaj proponujemy zabawę w symetrię. To bardzo prosta zabawa, do której mogą Państwo wykorzystać wszystko co macie pod ręką: sznurek, wstążka nitka, włóczka … 🙂
Zabawa polega na tym, aby rozłożyć przedmioty na dywanie, stole lub kartce papieru. Następnie z kawałka sznurka utworzyć linię, tak, żeby można było układać przedmioty po drugiej stronie linii jak w odbiciu lustrzanym. To bardzo szybkie rozwiązanie na nudę, przy którym możemy się świetnie bawić mając pewność, że nasze pociechy trenują w ten sposób kreatywność, cierpliwość i spostrzegawczość.
Mniejsze dzieci mogą uczyć się kształtów, kolorów i nazw przedmiotów.
Z takim zajęciem poradzą sobie zarówno maluchy jak i te starsze dzieci. Miłego dopasowywania!

Do kolejnej zabawy potrzebują Państwo kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi to Wasze pociechy, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji.
Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację

Lata ptaszek

Na wiosenną łąkę zawitał dzisiaj ptaszek. Wykonanie ptaszka to kolejna propozycja Biedronkowych pań. Bardzo ubolewamy, że to właśnie my nie możemy bawić się z Waszymi dziećmi i wykonywać tych wszystkich prac. Ale mamy nadzieję, że wkrótce się zobaczymy 🙂

Do wykonania ptaszka potrzebujemy:

Gdy już ptaszek będzie gotowy zapraszamy do zabawy przy piosence „Lata ptaszek

Kwiatki do wazonu

Witamy naszych milusińskich w piękny wiosenny, słoneczny dzień. Zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do pracy artystycznej – dziś zrobimy wiosenne kwiaty do wazonu.

Będziemy potrzebować:

Wycinamy format tulipana i łączymy z gałązką, którą zdobimy listkami. Kwiatki można dowolnie upiększać.

„Wiosna, wiosna w ręku trzyma kwiat.
Gdy do góry wznoszę maszeruje świat.”

Zachęcamy Was drodzy rodzice, aby przy każdej wykonywanej pracy, zabawie utrwalać z dziećmi kolory.

Gąsienice

Za oknami piękna wiosna! Na drzewach są już listki, kwitną kwiatki, trawka jest bardziej zielona, a w tej trawce można spotkać gąsienice. Dzieci uwielbiają obserwować różne owady. Dzisiejsza propozycja Żabkowych pań to właśnie zrobienie gąsienic. Jest to świetna zabawa poprawiająca koordynację wzrokowo-ruchową, manualną a także utrwala kolory.
Pierwsza propozycja to gąsienica zrobiona z nakrętek i kawałka sznurka 🙂

Druga propozycja to gąsieniczki na gąbce 🙂

Trzecia gąsienica wykonana z wytłaczanek po jajkach 🙂

A czwarta z kartek papieru na zielonym listku 🙂


Czyż te gąsienice nie są urocze?

Propozycje zabaw od Pszczółek 

         A może tak na ryby 🙂

Zabawa dla dzieci łowienie rybek to świetna propozycja dla wszystkich członków rodziny 🙂 Do zabawy potrzebujemy makaron “rurki”, słomki z możliwością wyginania, możemy użyć blaszki do pieczenia jako naszego stawu i umieścić w nim niebieską/zieloną kartkę. Wprowadzamy dzieci do zabawy tłumacząc, że wygięte słomki to nasze wędki, a makaroniki to rybki. Jeśli mamy więcej czasu na przygotowanie zabawy, możemy wspólnie z dziećmi pomalować makaroniki niczym kolorowa ławica morskich rybek. Następnie pokazujemy jak chwycić wędkę (chwyt prawidłowy do trzymania kredki) czyli w sprytny sposób w czasie zabawy uczymy prawidłowego chwytu do nauki pisania.


Trochę ćwiczeń i możemy urządzać zawody w łapaniu rybek. Bawiąc w ten sposób uczymy koordynację, cierpliwość, współpracę, a przede wszystkim prawidłowy chwyt, który z pewnością przyda się w dalszej edukacji Waszych dzieci.

Zabawa plastyczna „Pieczątkowe  zwierzątka” ,czyli co możemy wyczarować  przy pomocy naszych dłoni 🙂

Zabawa ta polega na pomalowaniu dłoni farbami, odciśnięciu ich na kartce papieru i wyczarowania z tego odcisku  zwierzątka. Taka zabawa, poza aspektem plastycznym pozwala dziecku pogłębiać wrażliwość sensoryczną, zwłaszcza zmysł dotyku i rozwijać wyobraźnię.
A oto nasze propozycje do zabawy

Tak można wyczarować gąsienicę 🙂

A tak rodzinę ptaszków 🙂
Reszta zależy od Waszej wyobraźni. Wesołej zabawy.

Kolejna propozycja wspólnej zabawy to zabawa ruchowa „Domowy tor przeszkód”

Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci to istoty wyjątkowo ruchliwe. Podskoki, bieganie, wspinanie to ich ulubione zabawy. Dlatego też dzisiaj przedstawiamy Wam pomysł na domowy to przeszkód. Taka zabawa ruchowa pomoże rozładować dzieciom nadmiar energii, poza tym dobrze wpływa na koordynację ruchową i orientację przestrzenną. Dodatkowo dążenie do sukcesu i satysfakcja z wykonania zadań pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości u  naszych pociech.

A oto nasza propozycja z czego można zbudować tor we własnym salonie 🙂

A  teraz jak można się na nim bawić 🙂

Jeżeli  dzieciom ciągle za mało ruchu, to  proponujemy zabawę „Pszczółki i żabki”.
Polega ona na tym, że na hasło Pszczółki dzieci latają machając rękami

A na hasło Żabki skaczą na czworaka

To dobra zabawa na ćwiczenie uważnego słuchania i szybkości reakcji, co w życiu zawsze się przydaje.
Nawet zwierzętom się podobało 🙂

Powodzenia 

Wazonik na wiosenne kwiatki

Drodzy rodzice,
Zapraszamy Was wraz z Waszymi pociechami do wykonania pracy technicznej – kolorowy wazonik. Jest to doskonałe ćwiczenie małych paluszków oraz świetna okazja do utrwalenia poznanych kolorów.

Potrzebne materiały:

Wspólnie z dziećmi formujemy małe kulki z plasteliny, które następnie przyklejamy na słoiczek. Kiedy cały jest już oklejony plasteliną, ozdabiamy go według własnego uznania.

Wazonik na kwiatki jest już gotowy. Może też posłużyć jako przybornik na długopisy, ołówki 🙂

Nasze ciało
Dzisiaj proponujemy dla Was i Waszych pociech zabawę utrwalającą części ciała. Do jej przeprowadzenia należy wykonać sześcian (trochę trudne, ale wierzymy w Was 🙂 ). Potrzebny będzie:szablon sześcianu, 2 kartki jasnego koloru z bloku technicznego A4, kredki,mazaki,nożyczki i klej. Szablon kostki należy odrysować na kartce i wyciąć. W poszczególnych kwadracikach narysować części ciała, a następnie pokolorować. Już teraz wystarczy skleić kostkę i gotowe.


Do zabawy można wykorzystać rymowankę – pokazywankę „Mam dwie rączki” 
Mam dwie rączki, łokcie dwa.
Dwa kolanka, nóżki dwie,
Dwoje oczu, uszka dwa.
No i buzię też mam ja.
Nosek mam i włoski też.
Wszystko pięknie zgadza się !

Również utrwalić części ciała można przy piosence „Nóżki robią tup, tup”, „Pokaż Grzesiu”

Zabawa kolorami
Kochani rodzice i dzieci. Zapraszamy Was do wspólnego zrobienia kolorowych kart do nauki, bądź utrwalania kolorów. Potrzebne będą 12 kartek białego brystolu, cztery paski kolorowego papieru (czerwony, zielony, żółty, niebieski) oraz nożyczki i klej, (kolorowanki czarno-białe dostępne są na supercoloring lub miastodzieci,  należy je pomniejszyć przy drukowaniu). Zabawę uprzyjemni nam czas słuchania piosenki pt” Kolorowe kredki” [kolorowe kredki  ] Życzymy super zabawy.

Wiosenne drzewa
Przyroda za oknem budzi się do życia, wiec nadszedł czas, aby i w Waszych domach się pojawiła , więc zróbmy z dziećmi kolorowe drzewa. Proponujemy trzy sposoby ich wykonania, a do wszystkich będzie potrzebny nam brystol, klej, nożyczki 🙂

1) Dzisiaj możemy wyjść już na spacer, więc proponujemy drzewko z gałązek. Gałązki można też narysować kredkami lub wykorzystać patyczki od szaszłyków. Oprócz w/w. materiałów potrzebujemy jeszcze farbek i patyczków kosmetycznych.


2) Drugie drzewko wykonujemy maczając klocka, takiego jakiego macie w domu, w farbie i robiąc pieczątki 🙂

3) Ostatnia nasza propozycja to drzewko wykonane z rolki po papierze toaletowym i kulek z bibuły (małe rączki z pewnością sobie z tym poradzą).  Kulki należy nakleić na koronę drzewa.

Dzieci uwielbiają takie zabawy manualne, a drzewka z pewnością wyjdą Wam przepiękne. Powodzenia 🙂

Kalambury

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was zabawę w kalambury. Ma ona na celu pobudzenie wyobraźni i umiejętności kojarzenia.
Potrzebne rekwizyty: kartki z białego bloku rysunkowego lub tablica oraz flamaster do rysowania. Możemy posłużyć się gotowymi lub wykonanymi własnoręcznie kartami z obrazkami np. tematyka bajkowa.
Nasze propozycje haseł:

Przebieg zabawy:

Pierwsza osoba losuje kartę z hasłem (jeśli jest dorosła) może rysować na papierze i wspomagać się gestami. Pozostali uczestnicy odgadują hasło. Jeśli pokazującym jest nasza pociecha, to dla ułatwienia może używać gestów i dźwięków. Po upływie 3 minut hasło pokazuje następna osoba. Za sygnalizator odgadniętego hasła może nam posłużyć gwizdek lub cymbałki.

Po tak dobrej zabawie należy nam się nagroda, a najlepszą nagrodą jest wspólnie przygotowany sok 🙂

Do przygotowania 2 porcji zdrowego, z naturalnych składników i bez cukru domowego „KUBUSIA” potrzebne będzie:

Obrane produkty pokroić w grube plastry i zmiksować. Jeśli sok jest zbyt gęsty dodać wody lub soku z pomarańczy. Soczek gotowy!
Nasza rada: Do zblendowania surowej marchewki potrzebny jest blender o mocnym silniku. Jeśli takiego nie mamy należy wcześniej zetrzeć marchewkę na tarce.

SMACZNEGO!!

Pszczółki
Dzisiaj na naszą łączkę przyleciały pszczółki. Bardzo prosimy  Was Kochani Rodzice, abyście zastąpili nas i spróbowali wykonać je ze swoimi pociechami w domowym zaciszu.  W fotorelacji poniżej przebieg wykonania. Życzymy wspaniałej zabawy 🙂

Wiosenna łąka
Drodzy Rodzice i kochane dzieci zapraszamy Was do zrobienia pracy plastycznej pt.”Wiosenna łąka”. Na kolorowym papierze należy odrysować rączki dziecka i wyciąć. Rączkę w różnych kolorach można też odcisnąć farbkami. Przyklejcie rączki na jasnoniebieska kartkę. Zieloną kredką dorysujcie trawkę. Z zielonego papieru można powycinać łodyżki kwiatów i listki, a następnie przykleić. Słoneczko i chmurki też należy wyciąć z kolorowego papieru i przykleić lub namalować farbami.
Wiemy, że ta praca wymaga dużo wycinania i naklejania, ale efekt końcowy jest oszałamiający.

Na naszą łąkę przyleciał już dzisiaj bocian.
Do jego wykonania potrzebowaliśmy: płatki kosmetyczne, patyczek, kolorowy papier, opcjonalnie wstążeczki.
Płatki kosmetyczne przykleić na patyczek od szaszłyka. Dokleić dzióbek i kuperek z kolorowego papieru. Ozdobić wstążeczką i bocian gotowy 🙂 A czy jesteście ciekawi co jutro pojawi się na naszej łące?

BOĆKI I ŻABY
B. S. Kossuth

Przyleciały boćki
zza dalekich mórz.
Klekotały głośno
wróciliśmy już.

A na stawie w trawie
padł na żabki strach.
Boćki przyleciały
och, ach!

Lecą boćki z szumem
na łąki po łup.
Jakie długie nogi!
Jaki ostry dziób!

Żabki przestraszone
hyc! Do wody-hyc!
Boćki chodzą, brodzą…
Nie znalazły nic!

Twister
Dzisiaj pragniemy zachęcić Was do zabawy ruchowej. Któż nie zna popularnej gry Twister, dzisiaj proponujemy, abyście wykonali ją sami, potrzebne będą tylko papier, farby 🙂 Poprzez tą zabawę możemy utrwalić kolory, nauczyć dzieci stron ciała, rozwinąć koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim świetnie się bawić.

Ścieżka sensorycza
Drodzy rodzice dzisiaj proponujemy Wam, aby przygotować razem z dziećmi stopy sensoryczne. Do ich wykonania przydadzą się: kartki papieru, klej oraz kasza, ryż, groch, słonecznik (w zależności to,co macie w domu). Dzieci i oczywiście Państwo przechodzicie po ścieżce gołymi stopami. Jest to świetny masaż stóp, który stymuluje receptory związane z dotykiem 🙂

SMAKI DZIECIŃSTWA

Baranki Wielkanocne

Składniki (na 6 szt.),
¼ kostki masła
2 łyżki kakao ciemne
1/3 szklanki cukru trzcinowego
kilka ziarenek z laski wanilii
1 szklanka mleka
1 opakowanie ryżu preparowanego (70 gr.)
6 biszkoptów
cukrowy brązowy pisak
jadalne cukrowe oczy do dekoracji wypieków

Rozpuszczamy w garnku masło, dodajemy cukier, kakao, mleko i wanilię. Gotujemy na małym ogniu, często mieszając, a kiedy mleko się nieco zredukuje i powstanie gęsta płynna czekolada, wsypujemy ryż preparowany i mieszamy, aby cały ryż pokrył się czekoladą. Następnie wykładamy na miseczkę i czekamy, aż masa nieco przestygnie. Lepimy kule, do których doklejamy biszkopciki, doprawiamy cukrowe oczy, a pisakiem rysujemy wesoły pyszczek i gotowe.
Cała operacja trwała kilka minut dłużej, niż przy tradycyjnych jeżykach, ale uśmiechy maluchów mówią same za siebie, warto było.
baranki

 Życzymy udanej zabawy i smacznego !

Wielkanocne kolorowanki

Oto kilka propozycji, które możecie Państwo wykorzystać podczas zabawy z dziećmi. Są to przykłady, które umilą Wam ten trudny czas, ale także będą twórcze dla Waszych pociech.

Zaczynamy okres przedświątecznym

1.Święta Wielkiej Nocy są bardzo obfite w kolory, dominuje w nich szeroka gama barw. Więc wykorzystajmy to kolorując z dziećmi, różnego rodzaju pisanki, kurczaczki, czy koszyczki np.

kurczak

koszyczek

Kolorowanie obrazków ćwiczy w Waszych pociechach, małą motorykę – czyli sprawność dłoni i palców, odpowiednie trzymanie kredki ma wpływ na dalszy rozwój, maluszki dopiero nabywają tą umiejętność więc pozwólmy im jak najwięcej ćwiczyć.

  1. Kolejną propozycją jest wyklejanie baranka kuleczkami z bibuły. Wydrukujmy obrazek baranka, dajmy dzieciom, bibułę pociętą w niewielkie kawałki i niech swymi małymi paluszkami, zgniatają, zwijają, kulają- kulki z bibuły. Następnie z Waszą pomocą przykleją je jako piękną wełnę barankowi.

baranek

  1. Kolejny przykład zabaw z dziećmi, – mogą być zabawy ruchowe.

Dzieci bardzo chętnie korzystają z takiej formy aktywności jak taniec przy muzyce. Zajęcia takie przede wszystkim ćwiczą dużą motorykę, czyli sprawność całego naszego ciała. A w dzisiejszej sytuacji, gdyż mamy ograniczony ruch i zabawy na świeżym powietrzu, proponuje właśnie taką formę aktywności. Oto kilka tytułów, które na pewno się przydadzą:

– Woogie boogie,

– Krasnoludki,

– Gimnastyka to zabawa,

– Gummi Miś,

– Pszczółka Maja – taniec Mai.

 

Ubieramy świątecznego zajączka

Witamy nasze drogie dzieci – panie z grupy Biedronki zapraszają do wspólnej zabawy  dzieci wraz z rodzicami- ubieramy świątecznego  zajączka….
Potrzebne materiały: blok techniczny, kolorowy papier samoprzylepny lub wycinanka, klej, nożyczki, pisaki…wstążeczki….

Dziś pod liściem łopianu
Jadło obiad dwóch panów
Wąsy mieli stojące,
bo to były zające.
Mam nadzieję, że Wasze zajączki już są pięknie ubrane i wspólnie czekamy na Święta Wielkanocne…
Biedronkowe Panie  życzą radosnych Świat i mnóstwa prezentów od zajączka wszystkim naszym słodziakom oraz ich rodzicom 🙂

Pisanka z kurczaczkiem

Drogie dzieci. Zbliża się Wielkanoc małymi kroczkami. Mamy dla Was propozycję pracy plastycznej. Poproście osobę dorosłą, aby wydrukowała Wam kolorowankę pisanki i kurczaczka.
Kredkami pokolorujcie pisankę. Możecie ją dowolnie ozdobić.
Kurczaczka pokolorujcie na żółto i nie zapomnijcie o czerwonym dziobku.
Teraz osoba dorosła wytnie pisankę i przetnie ją zygzakiem na dwie części.
Wytnie również kurczaczka.
Wszystkie wycięte elementy przyklej na białą kartkę i gotowe Brawo😊😘🌞

Koszyczek Wielkanocny

Drogie dzieci jedną z tradycji Wielkanocnych jest koszyczek z pisankami.
Zajączek Wielkanocny rozrzuca czekoladowe kolorowe jajeczka po całym domu, a drugiego dnia dzieci ich poszukują.
Proponuję dla Was pracę plastyczną, właśnie udekorowania koszyczka i pisanek.
Poproście osobę dorosłą, aby wydrukowała Wam szablon koszyczka.
Koszyczek możecie pokolorować kredkami i ozdobić kolorowym papierem.
Mama lub tata z kolorowego papieru powycinają Wam kolorowe jajeczka.
Klejem ładnie przyklej jajeczka w środek koszyczka i gotowe.
Brawo🌞🤗

Propozycje zabaw Wielkanocnych

Mija kolejny tydzień naszej rozłąki.
Każdy próbuje sobie poradzić z tym na swój własny sposób.
Jednak pewnie większość z nas tęskni za normalnością, znajomymi, swobodą, codziennością.

My tęsknimy za Waszymi Pociechami, a Wasze Maluszki pewnie tęsknią za koleżankami i kolegami ze żłobka.

By wypełnić Wan ten czas proponujemy 3 wielkanocne zabawy….

1. KARMIENIE WIELKANOCNEGO ZAJĄCA

Potrzebne materiały
– Sztywna torba papierowa lub karton
– Papier kolorowy, nożyczki, klej, blok techniczny, farby, pędzelki do ozdobienia torby / pudełka

Odetnij górę torby, tak by uzyskać równą krawędź (z kartonem zrób to samo). Razem z dziećmi ozdób formę wcześniej przygotowanymi materiałami tak, by stworzyć wielkanocnego zająca (przykład na zdjęciu). Długi język ma pomóc ‘trafić’ piłeczce do buzi zajączka. Tak przygotowanego zajączka warto postawić blisko ściany, żeby się nie przesuwał przy mocniejszym turlaniu piłek.

Rozdaj dzieciom piłki na tyle duże, żeby łatwo można było je turlać, a na tyle małe, by zmieściły się w buzi zajączka. Możesz głośno liczyć ile piłek zmieści się w buzi zwierzątka (lub głośno nazywać jakiego są koloru/ile piłeczek poszczególnych kolorów zjadł zając). Ta zabawa ćwiczy precyzję ruchów i pozwala w bliskim dziecku kontekście przybliżyć mu koncepty matematyczne. Dodatkowo dzieci bawiąc się obok siebie – bawią się razem i tworzą więzi.

2. STĘPELKOWE „PISANKI”

Co ma kształt jajka jak się to lekko ugniecie? Rolka po papierze toaletowym! Najprostsza i najszybsza z proponowanych zabaw, ale dzieci ją bardzo lubią: stemplowanie.

Potrzebne materiały:
– Rolki po papierze toaletowym
– Farby (nietoksyczne)
– Kuwetki do maczania rolek w farbie
– Kartki

„Ugnieć” lekko każdą z rolek tak, by na maczanym w farbie końcu miała kształt owalny, zbliżony do jajka. Wylej na kuwetki różnokolorowe farby, by dzieci z łatwością mogły zanurzać w nich stempelek. I… do stemplowania! Chętne dzieci mogą ozdobić tak powstałe pisanki kredkami, farbami lub naklejkami. Dzieci przy tym zadaniu kształtują precyzję ruchów i cierpliwość.

 

3. UBIERAMY WIELKANOCNEGO BARANKA

Potrzebne materiały:
– Duży karton lub szary papier (aby białe waciki się na niej wyróżniały)
– Marker do narysowania baranka
– Wata, z której sami lub z pomocą dzieci przygotowujemy kulki lub waciki kosmetyczne w kształcie „kulek”
– Taśma dwustronna.

Na kartonie lub szarym papierze narysuj kontury baranka. Gdy baranek jest gotowy przyczepiamy go do ściany. Powierzchnię baranka wyklejamy kawałkami taśmy dwustronnej, by waciki dobrze się do niej przyklejały (można posmarować baranka klejem, ale tak przygotowana powierzchnia będzie szybciej wysychała niż taśma). Dzieci przyklejają waciki w obrębie szablonu baranka. W tej zabawie dzieci ćwiczą motorykę dużą, oraz działania precyzyjne.

Baran

MIŁEJ ZABAWY 🙂

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

 

montessori_kindergerecht

Drodzy rodzice 

Maria  Montessori, to włoska lekarka i twórczyni systemu wychowania  dzieci.
Metoda Montessori (od jej nazwiska)  kładzie  nacisk  na swobodny  rozwój dziecka. Nasz żłobek jest miejscem,  w  którym wprowadzamy elementy  tej właśnie  metody.
Można  z powodzeniem,  ją  także  stosować w domu, dlatego proponujemy  i  zachęcamy , by z niej korzystać! Jest , to  alternatywa dla  drogich zabawek.  By korzystać z tych zabawek nie trzeba  wiele, wystarczy odrobina wyobraźni. Świat dziecka  stanie  się  urozmaicony .
Dla  Was Rodziców produkty codzienne, a dla maluszków, to pole do nieograniczonej fantazji.
Dzieci są  wyjątkowe, mądre i o wielkich  możliwościach poznawania  świata.  Ich ciekawość nie zna  granic. Mogą wszystko  rozszyfrować. Ważne, by ich nie ograniczać, wskazać  kierunek, pozwolić, by dzieci stawały się  samodzielne i zaradne, by  wierzyły w swoje możliwości.

Wskażemy Wam kilka  zabaw edukacyjnych

ZABAWY  ZIARNAMI ( możemy wykorzystać białą  fasolę, groch, ryż lub ciecierzycę):

ziarenka do butelki lub puszki. Ogromna  frajda dla maluszka.

 ZABAWY  Z MAKARONEM

ZABAWY  Z MĄKĄ

ZABAWY GUZIKAMI

ZABAWY  KREDKAMI

  1. kształty – z kredek układamy różne  kształty

Zabawy Montessori są przykładem na to, że można zrobić coś  z niczego!

Zapraszamy do korzystania z tych propozycji!

 

Kochani Rodzice !
Proponujemy dzisiaj dla Was, aby wysiać razem z dziećmi rzeżuchę. Jak wiadomo rzeżucha oprócz tego, iż kojarzy nam się ze Świętami Wielkanocnymi, to również posiada bardzo dużo cennych witamin, zwłaszcza witaminy C i mikroelementów. Jest to bardzo prosta czynność a zaangażuje Wasze dzieci nie tylko dzisiaj, ale również w następne dni. Ja już swoją posiałam, teraz czas na Was 🙂

Wiersze  na Święta Wielkanocne

pdf zajączek

,,Już Wielkanoc”
Święta, Święta Wielkanocne
Jak wesoło, jak radośnie.
Już słoneczko mocno grzeje
Miły wiatr wokoło wieje.
Rośnie trawa na trawniku
Żółty żonkil w wazoniku.
Na podwórku słychać dzieci
Ach, jak dobrze, że już kwiecień.
A w koszyczku, na święcone
Jajka równo ułożone.
Śliczne, pięknie malowane
Różne wzory wymyślone.
Jest baranek z chorągiewką
Żółty kurczaczek ze wstążeczką.
I barwinek jest zielony
W świeże kwiatki ustrojony.
 
,,Kolorowe bazie” J. Ficowski
W Wielkanocny dzień do domu
przyszły białe bazie w gości,
by pisankom po kryjomu
kolorów zazdrościć.
Bo ich nie pomalowano,
nikt o baziach nie pamiętał,
choć tez pragną na Wielkanoc
przywdziać strój od święta.
 Nie chcą się już dłużej bielić,
chcą w zieleni żyć, w purpurze!
Czyż są gorsze aniżeli
zwykłe jajko kurze?
Aż z lusterka przyfrunęła
malusieńka, śmieszna tęcza.
Zaraz wzięła się do dzieła,
by je poupiększać.
 
,,Okna Wielkanocne” J. Kulmowa
Na Wielkanoc biała piana leci z okien.
Biała piana się przelewa obłokiem.
Błyszczą szyby od czystości
radości.
I wygodnie w nich oścież się mości
niebo.
Wielkanocne niebo głębokie.
A w tym niebie huśta się i buja
słońce – słońce – słońce.
Jak miedziany dzwon na alleluja.
 
,,Pisanki” Krystyna Parnowska – Różecka
Pisanki, pisanki, jajka malowane
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe
Na nich malowane bajki pisankowe
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce
Śmieją się z trzeciej laleczki tańczące
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki
Na każdej pisance piękne opowiastki.
 
,,Pisanki” D. Gellner
Patrzcie,
ile na stole leży pisanek!
Każda ma oczy
malowane,
naklejane.
Każda ma uśmiech
kolorowy
i leży na stole grzecznie,
by się nie potłuc
przypadkiem
w dzień świąteczny.
Ale pamiętajcie!
Pisanki
nie są do jedzenia!
Z pisanek się wyklują
Świąteczne życzenia.
 
 ,,Śmigus  Dyngus” M. Terlikowska
Wie o tym i Tomek i Ewa,
że w śmigus się wszystkich oblewa.
Ale czy trzeba Pawełka
oblewać z pełnego kubełka?
Wystarczy małym kubeczkiem
dla żartu
dla śmiechu,
troszeczkę.
Bo gdy wiatr chmurkę przywieje
i wszystkich was deszczem
poleje?
 
,,Wielkanoc” T. Chudy
Jedzie pociąg ciemną nocą
Sto odgłosów szyny niosą
Wypatrują ludzie oczy
I nie widzą końca nocy.
A tam wyżej nad obłokiem
Pędzi lotnik w górę nocy
I choć wzniósł się tak wysoko
Też nie widzi końca nocy
Od jeziora do księżyca
Od wieczora aż do świtu
– Wielka Noc
Od Warszawy do Szczecina
Od Krakowa do Olsztyna
– Wielkanoc
Tym pociągiem wielkanocnym
Jadą do nas mili goście
Więc już Mama razem z Ciotką
Pieką babkę wielkanocną.
Migdałową, luksusową
lukrowaną, rodzynkową
– bardzo zdrową!
Taką wielką pod obłoki
Że nie widać zza niej nocy
Od tej chwili wszędzie święta
każda buzia uśmiechnięta
Od Warszawy do Olsztyna
Od Krakowa do Szczecina
każdy wielką
migdałową, luksusową
lukrowaną, rodzynkową
babkę wcina!
 
,,Wielkanocny stół” E. Skarżyńska
… Palmy – pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie – tata.
I my.
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę.
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie,
jak wiosna wesołe
 

Gniazdko dla zajączka 🙂

Dla naszych kochanych Pszczółek i nie tylko mamy kolejne pomysły na zabawy w domu.
Gniazdko dla zajączka i nie tylko

Kochani Rodzice !

Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji prostych zabaw do przeprowadzenia w warunkach domowych z Waszymi pociechami.
Serdecznie zapraszamy do zabawy!
Propozycje zabaw dla dzieci

Propozycje zajęć plastycznych – Żabki
1. Proszę odrysować dłoń dziecka. Następnie wyciąć i zgiąć według wzoru, raz odrysować oczka i nosek. Wyjdzie wielkanocny zajączek 🙂


2. Potrzebna będzie pusta rolka po papierze toaletowym, Należy owinąć kolorową bibułą lub ozdobnym papierem. Dokleić oczka, uszy i ogonek wycięte z papieru oraz wąsiki z drucika. Wyjdzie piękny zajączek 🙂

3. Rolkę po papierze toaletowym umoczyć w żółtej farbie. Dziecko może zrobić pieczątki, a rodzic pomoże odrysować nóżki, dzióbek i oczka. Możemy stworzyć gromadkę wesołych kurczaczków 🙂

Bawmy się razem, czyli jak nie nudzić się w domu – propozycje zabaw dla dzieci i rodziców – Pszczółki

Bawmy się wspólnie czyli jak nie nudzić się w domu

Propozycje zabaw – Biedronki
Drodzy rodzice i dzieci. Przyszła do nas wiosna. Przyleciały bociany. Zapraszamy Was do zrobienia pracy plastycznej. Przygotujcie nożyczki, klej, czerwoną i czarna kredkę. Na kolorowance bociana malujemy czerwoną kredką dziób i nogi, a czarną kredką skrzydełko. Teraz dziecko przy pomocy osoby dorosłej wycina elementy i smaruje klejem. Gotowe elementy przyklejcie do tułowia bociana. Bocian wiosenny gotowy. BRAWO 🙂 . Dla utrwalenia proponujemy także piosenkę „Kle, kle boćku”. Pozdrawiamy Was serdecznie i ciepło ściskamy. Panie z grupy 2.

Kle, kle boćku – tekst piosenki

Grupa IV – Urodziny Piotrusia i dzień zielony
10 marca był bardzo intensywnym dniem u Pszczółek. Otóż właśnie dziś swoje trzecie urodziny obchodził Piotruś, a że zielony jest jego ulubionym kolorem Pszczółki postanowiły sprawić jubilatowi niespodziankę. Wszystkie zabawy związane były z tym kolorem; dmuchanie w zieloną bibułę, zwijanie jej w kłębek i rzucanie do celu, segregowanie kształtów, nawlekanie szpulek i zrobienie korali, zabawy balonami i wiele innych ciekawych zajęć :)Piotrusiowi oczywiście zaśpiewaliśmy głośne STO LAT ,wręczyliśmy urodzinowy balonik i podrzucaliśmy do góry, a Piotruś poczęstował dzieci słodkościami.

Grupa III – Motylki
W tym tygodniu rozwijaliśmy swoje zdolności manualne łowiąc makaronowe „rybki” na słomkowe wędki. Radości było co nie miara.
Nasza kochana Jagódka obchodziła swoje 3 urodziny. Był słodki poczęstunek. Sto lat Jagódko!  I chyba wreszcie trafiliśmy na trop wiosny więc na chwilę zmieniliśmy się w żabki i bociany.

Grupa IV – Kamishibai
28 lutego Pszczółki gościły dzieci z Przedszkola Nr 3, oraz Panią Natalię, która przygotowała niespodziankę. Otóż przyniosła ze sobą teatrzyk Kamishibai i zaprezentowała dzieciom bajkę „O wilku i siedmiu koźlątkach”. Zainteresowanie widać na zdjęciach poniżej 🙂

Grupa IV – Kosmos
Ostatni tydzień lutego u Pszczółek minął niezwykle pracowicie . Dzieci poznały wiele ciekawych pojęć związanych z kosmosem. Oglądały przez lunetę gwiazdy, planety, układały puzzle, stworzyły nieboskłon, wyruszyły rakietą w kosmos, przyklejały i kolorowały rakietę oraz gwiazdy 🙂

Grupa II – Urodziny Alicji
Nasze słodkie Biedronki dzisiaj obchodziły 2 urodziny Ali. Dzieci miały kolorowe czapeczki, a jubilatka baloniki. Po wspólnym odśpiewaniu „Sto lat” dzieci zjadły przepyszny tort. Wspólna zabawa zakończyła miły dzień.

Grupa III – Motylki
Poznajemy kolory i uczymy się je nazywać. Bawimy się w małych malarzy wykorzystując piękne kolory do przyozdobienia domu.

Grupa I – Zabawy sensoryczne
Zajęcia sensoryczne dla dzieci mają na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów. W tym tygodniu Żabki poznawały świat poprzez zmysł dotyku, a dokładnie bawili się ugotowanym makaronem. Na zakończenie wspaniałej zabawy Żabki smakowały spaghetti. W kolejnych dniach dzieci wyczarowywały tęczę w mleku oraz tworzyły obrazki ze słodkich przekąsek.

Grupa II – Biedronki świętują urodziny Hani i Dzień Kota
Hania obchodziła 2 urodzinki, był słodki poczęstunek: ciasteczka, czekoladki chrupki oraz owoce, Haneczka była Księżniczką i nie rozstawała się z różczką. Następnie Biedronki uczestniczyły w zajęciach ruchowych ze śpiewem. Dzisiaj także dzieci miały zajęcia artystyczne zamalowywały kontury kota,przyklejały uszka, wąsiki i ogon. Ćwiczenia wpływają na sprawność manualną rączek jak również rozwój procesów poznawczych.

Światowy Dzień Kota u Żabek i Pszczółek
17 lutego na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto to powstało, by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwić ludzi na często trudny koci los i przypomnieć, jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom. Dzieci z naszego żłobka wiedzą jak pomagać i co roku zbierają karmę dla kotów. A dzisiaj przyniosły swoje pluszowe kotki, z którymi wzięły udział w zajęciach edukacyjnych i kocich zabawach. Nasi Milusińscy przemienili się w kotki. Nie obyło się dzisiaj także bez wspaniałej niespodzianki od Pani Beatki, która przyprowadziła kotka Bruna. To był niezwykły koci dzień 🙂

« 1 z 2 »

Walentynki 2020 w Naszym Żłobku
Mam serduszko, wielkie serce,
spójrz jakie czerwone,
Kogo kocham, kogo lubię
rzucę w jego stronę…

« 1 z 2 »

Grupa I – Dzień bez zabawek
W tym tygodniu na Żabki czekała wielka przygoda. Tradycyjne zabawki zastąpiły kartony, butelki i gazety. Wielką frajdę naszym kochanym maluszkom sprawiło chowanie się w kartonach oraz wrzucanie papierowych kulek do butelek…, to tylko niektóre z wielu zabaw w jakich uczestniczyły Żabki.

Grupa II – Biedronki
Biedronki dzisiaj świętowały 2 urodziny Anieli 🙂

Grupa I i II – Bal Przebierańców
Karnawał trwa… tym razem u Żabek i Biedronek. Dzisiaj dzieci przybyły do żłobka w kolorowych strojach, gotowi do wspaniałej zabawy. Dla większości był to pierwszy bal, ale z pewnością nie ostatni 🙂

« 1 z 2 »

Grupa III i IV – Bal Przebierańców
Ach co to był za bal !!! Dzisiaj Motylki i Pszczółki bawiły się na Balu Przebierańców. Wesoły śmiech rozbrzmiewał wśród Księżniczek, Strażaków, Policjantów, Kotków, Misiów i wielu innych postaci…