Wiosenne kwiatki
Za oknami zielono, słoneczko coraz mocniej przygrzewa, to oznacza że mamy wiosnę w pełni, a jak wiosna to oczywiście kolorowe kwiaty, dlatego dziś zapraszamy wszystkich do ich wykonania. Oto nasza propozycja Życzymy dużo uśmiechu przy wspólnej zabawie
Sensoryczne koszyczki
Sensoryczne koszyczki i odgadywanie przedmiotów tylko za pomocą zmysłu dotyku to nie małe wyzwanie dla każdego kilkulatka. Już nie raz bawiliśmy się w taki sposób używając tajemniczego pudełka lub butelek, ale nasza najnowsza wersja tej zabawy z dwoma sensorycznymi koszyczkami jest naprawdę świetna. W dodatku całą zabawę możecie przygotować wspólnie z dzieckiem.
Do zabawy potrzebujecie: dwa koszyczki (pudełka), dwa kawałki materiału, kilka różnych przedmiotów po dwie sztuki każdy, tak aby w jednym i drugim koszyczku umieścić takie same przedmioty. Świetnie to widać na obrazkach poniżej
Zabawa “Skarbonka”
Doskonałą zabawą dla naszych maluchów, rozwijającą zarówno motorykę małą, jak i koordynację oraz precyzję ruchów jest zabawa w liczenie. Polega ona na wrzucaniu plastikowych, albo kartonowych krążków do własnoręcznie wykonanej np. z pudełka po butach dziecięcych, skarbonki . Utrwalamy przy tym zasadę wkładania, a co za tym idzie liczenia , po jednym. Należy pamiętać , by krążki były odpowiednio duże, łatwe do schwytania przez dziecko.
Wyliczanki, które pomogą maluchom sprawnie poruszać się w świecie liczb:
“Jeden, dwa”
Jeden, dwa, jeden, dwa,
Ktoś miał kiedyś swego psa.
Trzy i cztery, trzy i cztery,
Pies ten dziwne miał maniery.
Pięć i sześć, pięć i sześć,
Nie chciał wcale lodów jeść.
Siedem, osiem, siedem, osiem,
I o kości tylko prosił.
Dziewięć dziesięć, dziewięć, dziesięć,
Kto z nas kości mu przyniesie?
Może ja , może ty,
Może to będziemy my.
“Myszka Miki”
Myszka Miki
Gra w guziki.
Jeden, dwa, trzy (liczebniki pokazujemy na palcach)
Teraz myszką jesteś ty
Gniotek
Żelowy gniotek to coś co bez wątpienia może okazać się strzałem w dziesiątkę nie tylko dla dzieci, ale i dla Was kochani rodzice
To zabawka, która uczy kreatywności, rozwija wyobraźnie oraz działa antystresowo.
Do wykonania domowego gniotka potrzebujecie: przezroczyste balony, kolorowe cekiny i brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczką, w której będziecie mieszać żelatynę z wodą, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek.
Najpierw rozpuszczamy około 4 łyżeczek żelatyny w wodzie. Gdy rozpuszczona żelatyna stygnie, wsypujemy cekiny oraz brokat do naszego balona za pomocą lejka. Następnie przelewamy już lekko ostudzoną żelatynę za pomocą lejka do butelki, a nadmuchany balon zakładamy na butelkę. Całość przelewamy do balona, spuszczamy nadmiar powietrza, tak aby żelatyna wypełniała cały baloniki zawiązujemy. Gniotek jest gotowy do ściskania!
Takie formy spędzania wolnego czasu uczą nasze pociechy otwartości umysłu, jak zrobić coś z niczego. Sama zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pomaga rozładować emocje, trenuje dłonie a nawet rzucanie do celu
Życzymy miłej zabawy!
Czas na śniadanie
Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, wie to każdy rodzic. Musi być zdrowe i pożywne, zawierać składniki, które dadzą dzieciom energię na cały dzień. Nie zawsze mamy czas, aby celebrować ten posiłek. Ale teraz, gdy możemy poświęcić trochę więcej uwagi na przygotowanie czegoś smacznego razem z pociechą, czemu z tego nie skorzystać. Może to być fajna zabawa, w którą najmłodsi chętnie się zaangażują. A gdy dziecko będzie brało udział w przygotowaniu takiego posiłku na pewno z chęcią je zjedzą. Oto nieskomplikowany przepis na pyszne kanapki, które możecie zmodyfikować wedle upodobań Waszych i Waszych dzieci.
Kanapka rybka
Potrzebne składniki:
Pieczywo, masło, twarożek, rzodkiewka, ogórek, szczypiorek, oliwki.
Pieczywo okrój ze skórki ( skórki przydadzą się później) i posmarujcie masełkiem. Następnie równomiernie nałóżcie twarożek. Ogórka i rzodkiewkę pokrójcie w cienkie plasterki i ułóżcie je tak, aby przypominało imitację łusek rybki. Zróbcie oczko z oliwki, a szczypiorek i skórki pieczywa niech posłużą, jako płetwy i ogon ryby. Kanapka gotowa.
A na II śniadanie proponujemy: Koktajl z mango i banana
Potrzebne składniki: Mango 1 sztuki, pomarańcza 2 sztuki, marchew 1 sztuka, banan 1 sztuka.
Warzywa i owoce myjemy, przy okazji uczymy dziecko, że każdy owoc czy warzywo musi być umyte zanim trafi do brzuszka. Oczywiście wszystko trzeba obrać i pokroić na mniejsze kawałki, teraz tylko potrzebny będzie blender do zmiksowania tego na gładką konsystencje. Koktajl gotowy.
Na zdrowie
Wesoła pszczółka
Drodzy rodzice i kochane dzieci!
Na wiosennej łączce pojawiły się wcześniej gąsienice, ptaszki, a dzisiaj przyfrunęła pszczółka. Zachęcamy Was i Wasze pociechy do wykonania takiej pszczółeczki. Wspólna zabawa z pewnością sprawi Wam i maluszkom mnóstwo radości
Potrzebne materiały:
- rolka po papierze toaletowym
- żółta, czarna i biała kartka
- gotowe oczka lub można zrobić samemu z papieru
- klej
- nożyczki
Rolkę oklejamy żółtym papierem, przyklejamy wycięte z czarnego papieru pasy i czułki. Doklejamy białe skrzydełka, oczka i uśmiech.
My jesteśmy pszczółki małe
Stroje mamy doskonałe
Czarne pasy, żółte brzuszki
My jesteśmy łakomczuszki
A na głowie czułki mamy
Nimi kwiatki dotykamy
Zagadka kulinarna
Dzisiaj proponujemy zabawę kulinarną, a w tym celu wybierzmy się z dziećmi do kuchni. Do tej przygody potrzebujemy dowolne owoce, my proponujemy:
- jabłko
- gruszkę
- truskawki
- kiwi
- melona
- banana
Obieramy je wspólnie z dziećmi i kroimy w kosteczki. Z każdego owocu odkładamy po kilka kostek na talerzyk, resztę wrzucamy do miseczki. Odłożone kawałki dziecko próbuje i nazywa.
Nagrodą jest wspólne przygotowanie sałatki
Sałatka w rożku
Składniki owocowe przygotowaliśmy wcześniej.
Potrzebne są jeszcze:
- sok z cytryny
- łyżka miodu
- rożki (wafle)
Owoce pokrojone w kosteczkę delikatnie mieszamy, polewamy sokiem z cytryny i miodem. Wspólnie wypełniamy rożki.
PROSZĘ BARDZO! SAŁATKA DLA NIEJADKA GOTOWA
SMACZNEGO!
Zabawa w skojarzenia “Czy to widzisz?”
Tym razem proponujemy zabawę na poprawę umiejętności spostrzegania. To zabawa polegająca na przyporządkowywaniu określonych rzeczy do plansz. Plansze to po prostu Wasze rysunki np. owoców, które akurat macie w domu , pokolorowane przez starsze pociechy lub Was samych. Plansze mogą być tematyczne np. dotyczące akcesoriów kuchennych lub łazienkowych – albo mieszane , takie jak właśnie my proponujemy. Przedmioty rzeczywiste układamy obok rysunków i zachęcamy dzieciaki do odszukania ich wizerunku na planszach. Zabawę można prowadzić np. na czas licząc do dziesięciu, co pozwoli ustalić pewne granice potrzebne do położenia przedmiotu na odpowiadającym mu rysunku.
Życzymy udanych pomysłów
Zabawa w symetrie i odrysowywanie cieni
Dzisiaj proponujemy zabawę w symetrię. To bardzo prosta zabawa, do której mogą Państwo wykorzystać wszystko co macie pod ręką: sznurek, wstążka nitka, włóczka …
Zabawa polega na tym, aby rozłożyć przedmioty na dywanie, stole lub kartce papieru. Następnie z kawałka sznurka utworzyć linię, tak, żeby można było układać przedmioty po drugiej stronie linii jak w odbiciu lustrzanym. To bardzo szybkie rozwiązanie na nudę, przy którym możemy się świetnie bawić mając pewność, że nasze pociechy trenują w ten sposób kreatywność, cierpliwość i spostrzegawczość.
Mniejsze dzieci mogą uczyć się kształtów, kolorów i nazw przedmiotów.
Z takim zajęciem poradzą sobie zarówno maluchy jak i te starsze dzieci. Miłego dopasowywania!
Do kolejnej zabawy potrzebują Państwo kilka ulubionych zabawek, kartkę, kredkę lub pisak i dużo słońca! Odrysowywanie cieni, to niezwykle twórcza zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię i twórczość. Z pewnością zaciekawi to Wasze pociechy, a przy okazji pozwoli na odrobinę obserwacji.
Zwykłe rysownie na kartce, które jest na wyciągniecie ręki każdego dnia nie jest tak ciekawe jak odrysowywanie cieni różnych przedmiotów, a tym bardziej ulubionych zabawek. Dziecko w czasie zabawy rozwija zdolności manualne, pobudza wyobraźnię, a także może zaobserwować jak odrysowany kształt cienia zmienia się i przesuwa wraz z wędrującym po niebie słońcem. To fajny sposób na pokazanie dziecku jak kula ziemska przesuwa się względem słońca. Odrysowane kształty możemy dowolnie pokolorować tworząc ciekawą ilustrację
Lata ptaszek
Na wiosenną łąkę zawitał dzisiaj ptaszek. Wykonanie ptaszka to kolejna propozycja Biedronkowych pań. Bardzo ubolewamy, że to właśnie my nie możemy bawić się z Waszymi dziećmi i wykonywać tych wszystkich prac. Ale mamy nadzieję, że wkrótce się zobaczymy
Do wykonania ptaszka potrzebujemy:
- Rolkę po papierze toaletowym,
- Kolorowy papier,
- Gotowe oczka (albo możemy zrobić je sami),
- Blok techniczny,
- Nożyczki,
- Klej.
Gdy już ptaszek będzie gotowy zapraszamy do zabawy przy piosence “Lata ptaszek“
Kwiatki do wazonu
Witamy naszych milusińskich w piękny wiosenny, słoneczny dzień. Zachęcamy rodziców wraz z dziećmi do pracy artystycznej – dziś zrobimy wiosenne kwiaty do wazonu.
Będziemy potrzebować:
- Kolorowy brystol,
- Krepa – papier do listków i łodygi,
- Klej,
- Nożyczki,
- Taśma samoprzylepna.
Wycinamy format tulipana i łączymy z gałązką, którą zdobimy listkami. Kwiatki można dowolnie upiększać.
„Wiosna, wiosna w ręku trzyma kwiat.
Gdy do góry wznoszę maszeruje świat.”
Zachęcamy Was drodzy rodzice, aby przy każdej wykonywanej pracy, zabawie utrwalać z dziećmi kolory.
Gąsienice
Za oknami piękna wiosna! Na drzewach są już listki, kwitną kwiatki, trawka jest bardziej zielona, a w tej trawce można spotkać gąsienice. Dzieci uwielbiają obserwować różne owady. Dzisiejsza propozycja Żabkowych pań to właśnie zrobienie gąsienic. Jest to świetna zabawa poprawiająca koordynację wzrokowo-ruchową, manualną a także utrwala kolory.
Pierwsza propozycja to gąsienica zrobiona z nakrętek i kawałka sznurka
Druga propozycja to gąsieniczki na gąbce
Trzecia gąsienica wykonana z wytłaczanek po jajkach
A czwarta z kartek papieru na zielonym listku
Czyż te gąsienice nie są urocze?
Propozycje zabaw od Pszczółek
A może tak na ryby
Zabawa dla dzieci łowienie rybek to świetna propozycja dla wszystkich członków rodziny Do zabawy potrzebujemy makaron “rurki”, słomki z możliwością wyginania, możemy użyć blaszki do pieczenia jako naszego stawu i umieścić w nim niebieską/zieloną kartkę. Wprowadzamy dzieci do zabawy tłumacząc, że wygięte słomki to nasze wędki, a makaroniki to rybki. Jeśli mamy więcej czasu na przygotowanie zabawy, możemy wspólnie z dziećmi pomalować makaroniki niczym kolorowa ławica morskich rybek. Następnie pokazujemy jak chwycić wędkę (chwyt prawidłowy do trzymania kredki) czyli w sprytny sposób w czasie zabawy uczymy prawidłowego chwytu do nauki pisania.
Trochę ćwiczeń i możemy urządzać zawody w łapaniu rybek. Bawiąc w ten sposób uczymy koordynację, cierpliwość, współpracę, a przede wszystkim prawidłowy chwyt, który z pewnością przyda się w dalszej edukacji Waszych dzieci.
Zabawa plastyczna „Pieczątkowe zwierzątka” ,czyli co możemy wyczarować przy pomocy naszych dłoni
Zabawa ta polega na pomalowaniu dłoni farbami, odciśnięciu ich na kartce papieru i wyczarowania z tego odcisku zwierzątka. Taka zabawa, poza aspektem plastycznym pozwala dziecku pogłębiać wrażliwość sensoryczną, zwłaszcza zmysł dotyku i rozwijać wyobraźnię.
A oto nasze propozycje do zabawy
Tak można wyczarować gąsienicę
A tak rodzinę ptaszków
Reszta zależy od Waszej wyobraźni. Wesołej zabawy.
Kolejna propozycja wspólnej zabawy to zabawa ruchowa „Domowy tor przeszkód”
Nie od dzisiaj wiadomo, że dzieci to istoty wyjątkowo ruchliwe. Podskoki, bieganie, wspinanie to ich ulubione zabawy. Dlatego też dzisiaj przedstawiamy Wam pomysł na domowy to przeszkód. Taka zabawa ruchowa pomoże rozładować dzieciom nadmiar energii, poza tym dobrze wpływa na koordynację ruchową i orientację przestrzenną. Dodatkowo dążenie do sukcesu i satysfakcja z wykonania zadań pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości u naszych pociech.
A oto nasza propozycja z czego można zbudować tor we własnym salonie
A teraz jak można się na nim bawić
Jeżeli dzieciom ciągle za mało ruchu, to proponujemy zabawę „Pszczółki i żabki”.
Polega ona na tym, że na hasło Pszczółki dzieci latają machając rękami
A na hasło Żabki skaczą na czworaka
To dobra zabawa na ćwiczenie uważnego słuchania i szybkości reakcji, co w życiu zawsze się przydaje.
Nawet zwierzętom się podobało
Powodzenia
Wazonik na wiosenne kwiatki
Drodzy rodzice,
Zapraszamy Was wraz z Waszymi pociechami do wykonania pracy technicznej – kolorowy wazonik. Jest to doskonałe ćwiczenie małych paluszków oraz świetna okazja do utrwalenia poznanych kolorów.
Potrzebne materiały:
- nieduży słoiczek, np. po dżemie
- plastelina
- kolorowe guziki, koraliki, naklejki
Wspólnie z dziećmi formujemy małe kulki z plasteliny, które następnie przyklejamy na słoiczek. Kiedy cały jest już oklejony plasteliną, ozdabiamy go według własnego uznania.
Wazonik na kwiatki jest już gotowy. Może też posłużyć jako przybornik na długopisy, ołówki
Nasze ciało
Dzisiaj proponujemy dla Was i Waszych pociech zabawę utrwalającą części ciała. Do jej przeprowadzenia należy wykonać sześcian (trochę trudne, ale wierzymy w Was ). Potrzebny będzie:szablon sześcianu, 2 kartki jasnego koloru z bloku technicznego A4, kredki,mazaki,nożyczki i klej. Szablon kostki należy odrysować na kartce i wyciąć. W poszczególnych kwadracikach narysować części ciała, a następnie pokolorować. Już teraz wystarczy skleić kostkę i gotowe.
Do zabawy można wykorzystać rymowankę – pokazywankę “Mam dwie rączki”
Mam dwie rączki, łokcie dwa.
Dwa kolanka, nóżki dwie,
Dwoje oczu, uszka dwa.
No i buzię też mam ja.
Nosek mam i włoski też.
Wszystko pięknie zgadza się !
Również utrwalić części ciała można przy piosence “Nóżki robią tup, tup”, “Pokaż Grzesiu”
Zabawa kolorami
Kochani rodzice i dzieci. Zapraszamy Was do wspólnego zrobienia kolorowych kart do nauki, bądź utrwalania kolorów. Potrzebne będą 12 kartek białego brystolu, cztery paski kolorowego papieru (czerwony, zielony, żółty, niebieski) oraz nożyczki i klej, (kolorowanki czarno-białe dostępne są na supercoloring lub miastodzieci, należy je pomniejszyć przy drukowaniu). Zabawę uprzyjemni nam czas słuchania piosenki pt” Kolorowe kredki” [kolorowe kredki ] Życzymy super zabawy.
Wiosenne drzewa
Przyroda za oknem budzi się do życia, wiec nadszedł czas, aby i w Waszych domach się pojawiła , więc zróbmy z dziećmi kolorowe drzewa. Proponujemy trzy sposoby ich wykonania, a do wszystkich będzie potrzebny nam brystol, klej, nożyczki
1) Dzisiaj możemy wyjść już na spacer, więc proponujemy drzewko z gałązek. Gałązki można też narysować kredkami lub wykorzystać patyczki od szaszłyków. Oprócz w/w. materiałów potrzebujemy jeszcze farbek i patyczków kosmetycznych.
2) Drugie drzewko wykonujemy maczając klocka, takiego jakiego macie w domu, w farbie i robiąc pieczątki

3) Ostatnia nasza propozycja to drzewko wykonane z rolki po papierze toaletowym i kulek z bibuły (małe rączki z pewnością sobie z tym poradzą). Kulki należy nakleić na koronę drzewa.
Dzieci uwielbiają takie zabawy manualne, a drzewka z pewnością wyjdą Wam przepiękne. Powodzenia

Kalambury
Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was zabawę w kalambury. Ma ona na celu pobudzenie wyobraźni i umiejętności kojarzenia.
Potrzebne rekwizyty: kartki z białego bloku rysunkowego lub tablica oraz flamaster do rysowania. Możemy posłużyć się gotowymi lub wykonanymi własnoręcznie kartami z obrazkami np. tematyka bajkowa.
Nasze propozycje haseł:
Przebieg zabawy:
Pierwsza osoba losuje kartę z hasłem (jeśli jest dorosła) może rysować na papierze i wspomagać się gestami. Pozostali uczestnicy odgadują hasło. Jeśli pokazującym jest nasza pociecha, to dla ułatwienia może używać gestów i dźwięków. Po upływie 3 minut hasło pokazuje następna osoba. Za sygnalizator odgadniętego hasła może nam posłużyć gwizdek lub cymbałki.
Po tak dobrej zabawie należy nam się nagroda, a najlepszą nagrodą jest wspólnie przygotowany sok
Do przygotowania 2 porcji zdrowego, z naturalnych składników i bez cukru domowego „KUBUSIA” potrzebne będzie:
Obrane produkty pokroić w grube plastry i zmiksować. Jeśli sok jest zbyt gęsty dodać wody lub soku z pomarańczy. Soczek gotowy!
Nasza rada: Do zblendowania surowej marchewki potrzebny jest blender o mocnym silniku. Jeśli takiego nie mamy należy wcześniej zetrzeć marchewkę na tarce.
SMACZNEGO!!
Pszczółki
Dzisiaj na naszą łączkę przyleciały pszczółki. Bardzo prosimy Was Kochani Rodzice, abyście zastąpili nas i spróbowali wykonać je ze swoimi pociechami w domowym zaciszu. W fotorelacji poniżej przebieg wykonania. Życzymy wspaniałej zabawy
Wiosenna łąka
Drodzy Rodzice i kochane dzieci zapraszamy Was do zrobienia pracy plastycznej pt.”Wiosenna łąka”. Na kolorowym papierze należy odrysować rączki dziecka i wyciąć. Rączkę w różnych kolorach można też odcisnąć farbkami. Przyklejcie rączki na jasnoniebieska kartkę. Zieloną kredką dorysujcie trawkę. Z zielonego papieru można powycinać łodyżki kwiatów i listki, a następnie przykleić. Słoneczko i chmurki też należy wyciąć z kolorowego papieru i przykleić lub namalować farbami.
Wiemy, że ta praca wymaga dużo wycinania i naklejania, ale efekt końcowy jest oszałamiający.
Na naszą łąkę przyleciał już dzisiaj bocian.
Do jego wykonania potrzebowaliśmy: płatki kosmetyczne, patyczek, kolorowy papier, opcjonalnie wstążeczki.
Płatki kosmetyczne przykleić na patyczek od szaszłyka. Dokleić dzióbek i kuperek z kolorowego papieru. Ozdobić wstążeczką i bocian gotowy A czy jesteście ciekawi co jutro pojawi się na naszej łące?
BOĆKI I ŻABY
B. S. Kossuth
Przyleciały boćki
zza dalekich mórz.
Klekotały głośno
wróciliśmy już.
A na stawie w trawie
padł na żabki strach.
Boćki przyleciały
och, ach!
Lecą boćki z szumem
na łąki po łup.
Jakie długie nogi!
Jaki ostry dziób!
Żabki przestraszone
hyc! Do wody-hyc!
Boćki chodzą, brodzą…
Nie znalazły nic!
Twister
Dzisiaj pragniemy zachęcić Was do zabawy ruchowej. Któż nie zna popularnej gry Twister, dzisiaj proponujemy, abyście wykonali ją sami, potrzebne będą tylko papier, farby Poprzez tą zabawę możemy utrwalić kolory, nauczyć dzieci stron ciała, rozwinąć koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim świetnie się bawić.
Ścieżka sensorycza
Drodzy rodzice dzisiaj proponujemy Wam, aby przygotować razem z dziećmi stopy sensoryczne. Do ich wykonania przydadzą się: kartki papieru, klej oraz kasza, ryż, groch, słonecznik (w zależności to,co macie w domu). Dzieci i oczywiście Państwo przechodzicie po ścieżce gołymi stopami. Jest to świetny masaż stóp, który stymuluje receptory związane z dotykiem
SMAKI DZIECIŃSTWA
Baranki Wielkanocne
Składniki (na 6 szt.),
¼ kostki masła
2 łyżki kakao ciemne
1/3 szklanki cukru trzcinowego
kilka ziarenek z laski wanilii
1 szklanka mleka
1 opakowanie ryżu preparowanego (70 gr.)
6 biszkoptów
cukrowy brązowy pisak
jadalne cukrowe oczy do dekoracji wypieków
Rozpuszczamy w garnku masło, dodajemy cukier, kakao, mleko i wanilię. Gotujemy na małym ogniu, często mieszając, a kiedy mleko się nieco zredukuje i powstanie gęsta płynna czekolada, wsypujemy ryż preparowany i mieszamy, aby cały ryż pokrył się czekoladą. Następnie wykładamy na miseczkę i czekamy, aż masa nieco przestygnie. Lepimy kule, do których doklejamy biszkopciki, doprawiamy cukrowe oczy, a pisakiem rysujemy wesoły pyszczek i gotowe.
Cała operacja trwała kilka minut dłużej, niż przy tradycyjnych jeżykach, ale uśmiechy maluchów mówią same za siebie, warto było.
Życzymy udanej zabawy i smacznego !
Wielkanocne kolorowanki
Oto kilka propozycji, które możecie Państwo wykorzystać podczas zabawy z dziećmi. Są to przykłady, które umilą Wam ten trudny czas, ale także będą twórcze dla Waszych pociech.
Zaczynamy okres przedświątecznym
1.Święta Wielkiej Nocy są bardzo obfite w kolory, dominuje w nich szeroka gama barw. Więc wykorzystajmy to kolorując z dziećmi, różnego rodzaju pisanki, kurczaczki, czy koszyczki np.
Kolorowanie obrazków ćwiczy w Waszych pociechach, małą motorykę – czyli sprawność dłoni i palców, odpowiednie trzymanie kredki ma wpływ na dalszy rozwój, maluszki dopiero nabywają tą umiejętność więc pozwólmy im jak najwięcej ćwiczyć.
- Kolejną propozycją jest wyklejanie baranka kuleczkami z bibuły. Wydrukujmy obrazek baranka, dajmy dzieciom, bibułę pociętą w niewielkie kawałki i niech swymi małymi paluszkami, zgniatają, zwijają, kulają- kulki z bibuły. Następnie z Waszą pomocą przykleją je jako piękną wełnę barankowi.
- Kolejny przykład zabaw z dziećmi, – mogą być zabawy ruchowe.
Dzieci bardzo chętnie korzystają z takiej formy aktywności jak taniec przy muzyce. Zajęcia takie przede wszystkim ćwiczą dużą motorykę, czyli sprawność całego naszego ciała. A w dzisiejszej sytuacji, gdyż mamy ograniczony ruch i zabawy na świeżym powietrzu, proponuje właśnie taką formę aktywności. Oto kilka tytułów, które na pewno się przydadzą:
– Woogie boogie,
– Krasnoludki,
– Gimnastyka to zabawa,
– Gummi Miś,
– Pszczółka Maja – taniec Mai.
Ubieramy świątecznego zajączka
Witamy nasze drogie dzieci – panie z grupy Biedronki zapraszają do wspólnej zabawy dzieci wraz z rodzicami- ubieramy świątecznego zajączka….
Potrzebne materiały: blok techniczny, kolorowy papier samoprzylepny lub wycinanka, klej, nożyczki, pisaki…
Jadło obiad dwóch panów
Wąsy mieli stojące,
Mam nadzieję, że Wasze zajączki już są pięknie ubrane i wspólnie czekamy na Święta Wielkanocne…
Biedronkowe Panie życzą radosnych Świat i mnóstwa prezentów od zajączka wszystkim naszym słodziakom oraz ich rodzicom

Pisanka z kurczaczkiem
Drogie dzieci. Zbliża się Wielkanoc małymi kroczkami. Mamy dla Was propozycję pracy plastycznej. Poproście osobę dorosłą, aby wydrukowała Wam kolorowankę pisanki i kurczaczka.
Kredkami pokolorujcie pisankę. Możecie ją dowolnie ozdobić.
Kurczaczka pokolorujcie na żółto i nie zapomnijcie o czerwonym dziobku.
Teraz osoba dorosła wytnie pisankę i przetnie ją zygzakiem na dwie części.
Wytnie również kurczaczka.
Wszystkie wycięte elementy przyklej na białą kartkę i gotowe Brawo
Koszyczek Wielkanocny
Drogie dzieci jedną z tradycji Wielkanocnych jest koszyczek z pisankami.
Zajączek Wielkanocny rozrzuca czekoladowe kolorowe jajeczka po całym domu, a drugiego dnia dzieci ich poszukują.
Proponuję dla Was pracę plastyczną, właśnie udekorowania koszyczka i pisanek.
Poproście osobę dorosłą, aby wydrukowała Wam szablon koszyczka.
Koszyczek możecie pokolorować kredkami i ozdobić kolorowym papierem.
Mama lub tata z kolorowego papieru powycinają Wam kolorowe jajeczka.
Klejem ładnie przyklej jajeczka w środek koszyczka i gotowe.
Brawo
Propozycje zabaw Wielkanocnych
Mija kolejny tydzień naszej rozłąki.
Każdy próbuje sobie poradzić z tym na swój własny sposób.
Jednak pewnie większość z nas tęskni za normalnością, znajomymi, swobodą, codziennością.
My tęsknimy za Waszymi Pociechami, a Wasze Maluszki pewnie tęsknią za koleżankami i kolegami ze żłobka.
By wypełnić Wan ten czas proponujemy 3 wielkanocne zabawy….
1. KARMIENIE WIELKANOCNEGO ZAJĄCA
Potrzebne materiały
– Sztywna torba papierowa lub karton
– Papier kolorowy, nożyczki, klej, blok techniczny, farby, pędzelki do ozdobienia torby / pudełka
Odetnij górę torby, tak by uzyskać równą krawędź (z kartonem zrób to samo). Razem z dziećmi ozdób formę wcześniej przygotowanymi materiałami tak, by stworzyć wielkanocnego zająca (przykład na zdjęciu). Długi język ma pomóc ‘trafić’ piłeczce do buzi zajączka. Tak przygotowanego zajączka warto postawić blisko ściany, żeby się nie przesuwał przy mocniejszym turlaniu piłek.
Rozdaj dzieciom piłki na tyle duże, żeby łatwo można było je turlać, a na tyle małe, by zmieściły się w buzi zajączka. Możesz głośno liczyć ile piłek zmieści się w buzi zwierzątka (lub głośno nazywać jakiego są koloru/ile piłeczek poszczególnych kolorów zjadł zając). Ta zabawa ćwiczy precyzję ruchów i pozwala w bliskim dziecku kontekście przybliżyć mu koncepty matematyczne. Dodatkowo dzieci bawiąc się obok siebie – bawią się razem i tworzą więzi.
2. STĘPELKOWE “PISANKI”
Co ma kształt jajka jak się to lekko ugniecie? Rolka po papierze toaletowym! Najprostsza i najszybsza z proponowanych zabaw, ale dzieci ją bardzo lubią: stemplowanie.
Potrzebne materiały:
– Rolki po papierze toaletowym
– Farby (nietoksyczne)
– Kuwetki do maczania rolek w farbie
– Kartki
„Ugnieć” lekko każdą z rolek tak, by na maczanym w farbie końcu miała kształt owalny, zbliżony do jajka. Wylej na kuwetki różnokolorowe farby, by dzieci z łatwością mogły zanurzać w nich stempelek. I… do stemplowania! Chętne dzieci mogą ozdobić tak powstałe pisanki kredkami, farbami lub naklejkami. Dzieci przy tym zadaniu kształtują precyzję ruchów i cierpliwość.
3. UBIERAMY WIELKANOCNEGO BARANKA
Potrzebne materiały:
– Duży karton lub szary papier (aby białe waciki się na niej wyróżniały)
– Marker do narysowania baranka
– Wata, z której sami lub z pomocą dzieci przygotowujemy kulki lub waciki kosmetyczne w kształcie „kulek”
– Taśma dwustronna.
Na kartonie lub szarym papierze narysuj kontury baranka. Gdy baranek jest gotowy przyczepiamy go do ściany. Powierzchnię baranka wyklejamy kawałkami taśmy dwustronnej, by waciki dobrze się do niej przyklejały (można posmarować baranka klejem, ale tak przygotowana powierzchnia będzie szybciej wysychała niż taśma). Dzieci przyklejają waciki w obrębie szablonu baranka. W tej zabawie dzieci ćwiczą motorykę dużą, oraz działania precyzyjne.
MIŁEJ ZABAWY
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Drodzy rodzice
Maria Montessori, to włoska lekarka i twórczyni systemu wychowania dzieci.
Metoda Montessori (od jej nazwiska) kładzie nacisk na swobodny rozwój dziecka. Nasz żłobek jest miejscem, w którym wprowadzamy elementy tej właśnie metody.
Można z powodzeniem, ją także stosować w domu, dlatego proponujemy i zachęcamy , by z niej korzystać! Jest , to alternatywa dla drogich zabawek. By korzystać z tych zabawek nie trzeba wiele, wystarczy odrobina wyobraźni. Świat dziecka stanie się urozmaicony .
Dla Was Rodziców produkty codzienne, a dla maluszków, to pole do nieograniczonej fantazji.
Dzieci są wyjątkowe, mądre i o wielkich możliwościach poznawania świata. Ich ciekawość nie zna granic. Mogą wszystko rozszyfrować. Ważne, by ich nie ograniczać, wskazać kierunek, pozwolić, by dzieci stawały się samodzielne i zaradne, by wierzyły w swoje możliwości.
Wskażemy Wam kilka zabaw edukacyjnych
ZABAWY ZIARNAMI ( możemy wykorzystać białą fasolę, groch, ryż lub ciecierzycę):
- lejek – kartkę papieru zwinąć wzdłuż i zrobić z niej rulonik jak lejek. Wsypywać przez niego
ziarenka do butelki lub puszki. Ogromna frajda dla maluszka.
- Segregacja – do jednego pudełeczka wsypujemy 2 rodzaje ziaren i zachęcamy dziecko, aby oddzieliło mieszankę do 2 pustych pudełeczek.
ZABAWY Z MAKARONEM
- łamanie – makaron do spaghetti dziecko łamie w kilku miejscach, daje to odgłos i satysfakcję maluszkowi, że udało się połamać.
ZABAWY Z MĄKĄ
- malowanie – na dużą tackę ( najlepiej ciemną) lub duży talerz wsypać grubszą warstwę mąki. Dziecko paluszkiem maluje kształty. Może być mąka ziemniaczana, daje dźwięk jak chodzenie po lekko zamrożonym śniegu.
- ciasto – 1/3 szklanki ciepłej wody, 1 szklanka mąki, 2 łyżki oleju i powstaje przyjemne w dotyku ciasto, z którego możemy wykrawać za pomocą foremek różne kształty.
- Gniotek – wsypać mąkę do balona. Można dorysować mazakiem oczy, nos, buzię, włosy. Gniotek gotowy!
ZABAWY GUZIKAMI
- kształty – z kolorowych guzików można budować świetne kształty i odgadywać co powstało
- ence-pence – chowamy guzik w dowolnej ręce i nasza pociecha odgaduje w której ręce schowaliśmy guzik
ZABAWY KREDKAMI
- kształty – z kredek układamy różne kształty
Zabawy Montessori są przykładem na to, że można zrobić coś z niczego!
Zapraszamy do korzystania z tych propozycji!
Kochani Rodzice !
Proponujemy dzisiaj dla Was, aby wysiać razem z dziećmi rzeżuchę. Jak wiadomo rzeżucha oprócz tego, iż kojarzy nam się ze Świętami Wielkanocnymi, to również posiada bardzo dużo cennych witamin, zwłaszcza witaminy C i mikroelementów. Jest to bardzo prosta czynność a zaangażuje Wasze dzieci nie tylko dzisiaj, ale również w następne dni. Ja już swoją posiałam, teraz czas na Was
Wiersze na Święta Wielkanocne
Gniazdko dla zajączka
Dla naszych kochanych Pszczółek i nie tylko mamy kolejne pomysły na zabawy w domu.
Gniazdko dla zajączka i nie tylko
Kochani Rodzice !
Przygotowałyśmy dla Was kilka propozycji prostych zabaw do przeprowadzenia w warunkach domowych z Waszymi pociechami.
Serdecznie zapraszamy do zabawy!
Propozycje zabaw dla dzieci
Propozycje zajęć plastycznych – Żabki
1. Proszę odrysować dłoń dziecka. Następnie wyciąć i zgiąć według wzoru, raz odrysować oczka i nosek. Wyjdzie wielkanocny zajączek
2. Potrzebna będzie pusta rolka po papierze toaletowym, Należy owinąć kolorową bibułą lub ozdobnym papierem. Dokleić oczka, uszy i ogonek wycięte z papieru oraz wąsiki z drucika. Wyjdzie piękny zajączek

3. Rolkę po papierze toaletowym umoczyć w żółtej farbie. Dziecko może zrobić pieczątki, a rodzic pomoże odrysować nóżki, dzióbek i oczka. Możemy stworzyć gromadkę wesołych kurczaczków

Bawmy się razem, czyli jak nie nudzić się w domu – propozycje zabaw dla dzieci i rodziców – Pszczółki
Bawmy się wspólnie czyli jak nie nudzić się w domu
Propozycje zabaw – Biedronki
Drodzy rodzice i dzieci. Przyszła do nas wiosna. Przyleciały bociany. Zapraszamy Was do zrobienia pracy plastycznej. Przygotujcie nożyczki, klej, czerwoną i czarna kredkę. Na kolorowance bociana malujemy czerwoną kredką dziób i nogi, a czarną kredką skrzydełko. Teraz dziecko przy pomocy osoby dorosłej wycina elementy i smaruje klejem. Gotowe elementy przyklejcie do tułowia bociana. Bocian wiosenny gotowy. BRAWO . Dla utrwalenia proponujemy także piosenkę “Kle, kle boćku”. Pozdrawiamy Was serdecznie i ciepło ściskamy. Panie z grupy 2.
Kle, kle boćku – tekst piosenki
Grupa IV – Urodziny Piotrusia i dzień zielony
10 marca był bardzo intensywnym dniem u Pszczółek. Otóż właśnie dziś swoje trzecie urodziny obchodził Piotruś, a że zielony jest jego ulubionym kolorem Pszczółki postanowiły sprawić jubilatowi niespodziankę. Wszystkie zabawy związane były z tym kolorem; dmuchanie w zieloną bibułę, zwijanie jej w kłębek i rzucanie do celu, segregowanie kształtów, nawlekanie szpulek i zrobienie korali, zabawy balonami i wiele innych ciekawych zajęć :)Piotrusiowi oczywiście zaśpiewaliśmy głośne STO LAT ,wręczyliśmy urodzinowy balonik i podrzucaliśmy do góry, a Piotruś poczęstował dzieci słodkościami.
Grupa III – Motylki
W tym tygodniu rozwijaliśmy swoje zdolności manualne łowiąc makaronowe “rybki” na słomkowe wędki. Radości było co nie miara.
Nasza kochana Jagódka obchodziła swoje 3 urodziny. Był słodki poczęstunek. Sto lat Jagódko! I chyba wreszcie trafiliśmy na trop wiosny więc na chwilę zmieniliśmy się w żabki i bociany.
Grupa IV – Kamishibai
28 lutego Pszczółki gościły dzieci z Przedszkola Nr 3, oraz Panią Natalię, która przygotowała niespodziankę. Otóż przyniosła ze sobą teatrzyk Kamishibai i zaprezentowała dzieciom bajkę “O wilku i siedmiu koźlątkach”. Zainteresowanie widać na zdjęciach poniżej
Grupa IV – Kosmos
Ostatni tydzień lutego u Pszczółek minął niezwykle pracowicie . Dzieci poznały wiele ciekawych pojęć związanych z kosmosem. Oglądały przez lunetę gwiazdy, planety, układały puzzle, stworzyły nieboskłon, wyruszyły rakietą w kosmos, przyklejały i kolorowały rakietę oraz gwiazdy
Grupa II – Urodziny Alicji
Nasze słodkie Biedronki dzisiaj obchodziły 2 urodziny Ali. Dzieci miały kolorowe czapeczki, a jubilatka baloniki. Po wspólnym odśpiewaniu “Sto lat” dzieci zjadły przepyszny tort. Wspólna zabawa zakończyła miły dzień.
Grupa III – Motylki
Poznajemy kolory i uczymy się je nazywać. Bawimy się w małych malarzy wykorzystując piękne kolory do przyozdobienia domu.
Grupa I – Zabawy sensoryczne
Zajęcia sensoryczne dla dzieci mają na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów. W tym tygodniu Żabki poznawały świat poprzez zmysł dotyku, a dokładnie bawili się ugotowanym makaronem. Na zakończenie wspaniałej zabawy Żabki smakowały spaghetti. W kolejnych dniach dzieci wyczarowywały tęczę w mleku oraz tworzyły obrazki ze słodkich przekąsek.
Grupa II – Biedronki świętują urodziny Hani i Dzień Kota
Hania obchodziła 2 urodzinki, był słodki poczęstunek: ciasteczka, czekoladki chrupki oraz owoce, Haneczka była Księżniczką i nie rozstawała się z różczką. Następnie Biedronki uczestniczyły w zajęciach ruchowych ze śpiewem. Dzisiaj także dzieci miały zajęcia artystyczne zamalowywały kontury kota,przyklejały uszka, wąsiki i ogon. Ćwiczenia wpływają na sprawność manualną rączek jak również rozwój procesów poznawczych.
Światowy Dzień Kota u Żabek i Pszczółek
17 lutego na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Kota. Święto to powstało, by podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka oraz uwrażliwić ludzi na często trudny koci los i przypomnieć, jak ważne jest niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom. Dzieci z naszego żłobka wiedzą jak pomagać i co roku zbierają karmę dla kotów. A dzisiaj przyniosły swoje pluszowe kotki, z którymi wzięły udział w zajęciach edukacyjnych i kocich zabawach. Nasi Milusińscy przemienili się w kotki. Nie obyło się dzisiaj także bez wspaniałej niespodzianki od Pani Beatki, która przyprowadziła kotka Bruna. To był niezwykły koci dzień
Walentynki 2020 w Naszym Żłobku
Mam serduszko, wielkie serce,
spójrz jakie czerwone,
Kogo kocham, kogo lubię
rzucę w jego stronę…
Grupa I – Dzień bez zabawek
W tym tygodniu na Żabki czekała wielka przygoda. Tradycyjne zabawki zastąpiły kartony, butelki i gazety. Wielką frajdę naszym kochanym maluszkom sprawiło chowanie się w kartonach oraz wrzucanie papierowych kulek do butelek…, to tylko niektóre z wielu zabaw w jakich uczestniczyły Żabki.
Grupa II – Biedronki
Biedronki dzisiaj świętowały 2 urodziny Anieli
Grupa I i II – Bal Przebierańców
Karnawał trwa… tym razem u Żabek i Biedronek. Dzisiaj dzieci przybyły do żłobka w kolorowych strojach, gotowi do wspaniałej zabawy. Dla większości był to pierwszy bal, ale z pewnością nie ostatni
Grupa III i IV – Bal Przebierańców
Ach co to był za bal !!! Dzisiaj Motylki i Pszczółki bawiły się na Balu Przebierańców. Wesoły śmiech rozbrzmiewał wśród Księżniczek, Strażaków, Policjantów, Kotków, Misiów i wielu innych postaci…